Koncert Bachowski w kościele w Wejsunach

W dniu 19.08 br. w kościele ewangelickim w Wejsunach odbył się Bachowski Koncert Organowy w wykonaniu p. Magdaleny Lewoc. Było to wyjątkowe wydarzenie, kiedy mogliśmy wysłuchać jeden z największych młodych talentów organowych w Polsce.

Koncert zgromadził wiele słuchaczy, kościół w Wejsunach wypełnił się po brzegi.

Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać: J.S. Bach- Preludium i Fuga D-dur BWV 532, J.S. Bach- Allein Gott in der Höh’ sei Ehr’ BWV 662, J. J. Froberger -Toccata III FbWV 103, J.S. Bach- Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731, G. Muffat- Toccata I- Apparatus Musico-Organisticus, D. Buxtehude- Ein feste Burg ist unser Gott BuxWV 184, A.  G. Ritter- Sonata II e-moll op.19.

 

Magdalena Lewoc– absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

W 2004 roku rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w klasie fortepianu Bożenny Szumskiej-Niewiadomskiej. I stopień szkoły muzycznej ukończyła z oceną bardzo dobrą. Następnie przez 3 lata szkoliła się w klasie organów Ewy Wołczek. Pełniła również funkcję organistki w Parafii ewangelicko-augsburskiej w Suwałkach. Od 2014 r. była uczennicą klasy organów dr. hab. Jarosława Wróblewskiego w  Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im Zenona Brzewskiego w Warszawie. W czerwcu 2017 r. zdała egzaminy wstępne na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

W styczniu 2013 r. wzięła udział w III Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie, gdzie zdobyła II nagrodę w swojej kategorii. We wrześniu tego samego roku zajęła II miejsce w grupie młodszej na X Białostockim Festiwalu Młodych Organistów. Uczestniczyła  w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie, gdzie dwukrotnie została laureatką: w 2014 r. III miejsca i w 2015 r. I miejsca. W marcu 2015 r. została laureatką III miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, a w maju 2016 r. laureatką II miejsca na Konkursie Organowym Centrum Edukacji Muzycznej w Warszawie. W październiku 2016 r. zajęła II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskigo w Białymstoku, a miesiąc później otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2015/2016. Od stycznia 2017 roku jest również stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego. W tym samym roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk w dziedzinie twórczości arstystycznej.  Koncertowała na wielu zabytkowych organach w całej Polsce i za granicą m.in. w Austrii, Czechach, Szwajcarii oraz na Litwie.

Brała udział w kursach mistrzowskim prowadzonych przez profesorów takich jak: Gunther Rost /Kunstuniversität w Grazu/, Wolfgang Zerer  Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu/, Johannes Geffert /Hochschule für Musik w Kolonii/,Hans Fagius /The Royal Danish Music Conservatory w Kopenhadze/, Guy Bovet /Musikhochschule w Bazylei/, Michel Bouvard / Konserwatorium w Paryżu/, Bernhard Haas /Hochschule für Musik und Theater w Monachium/ , Irena Wisełka-Cieślar /AM Łódź/, Julian Gembalski /AM Katowice/, Elżbieta Karolak /AM Poznań/, Andrzej Białko /AM Kraków/, Józef Serafin /UMFC Warszawa/.