Cisza Wielkiej Soboty

Nastał wyjątkowy dzień ciszy. Jezus ukrzyżowany spoczął w grobie Józefa z Arymatei. Bóg pozostawił ten dzień w ciszy. W tym roku cisza jest jeszcze bardziej przejmująca. Cisza ta, jest Tobie i mnie podarowana przez Boga. Abyśmy zastanowili się nad swoim postępowaniem. Bóg zaprasza nas do ciszy i spotkania z własnymi myślami i sumieniem.

Za nas zmarł na krzyżu Syn Boży! Co to dla nas oznacza? W śmierci krzyżowej Jezusa Bóg nadał nam wyjątkową godność. Jednorodzony Syn Boży umiera abyśmy MY mogli żyć! To jest wyjątkowa godność dzieci Bożych. A co my dzisiaj w 2020 r. robimy z tą godnością? Czy czasem nie wyparliśmy się jej? Czy nie zakopaliśmy gdzieś w domowych schowkach, ze świadomością, że jeszcze przyjdzie czas na starość, aby pomyśleć nad relacjami z Bogiem?

Po to właśnie dał nam Bóg Wielką Sobotę, abyśmy się nad tymi pytaniami w ciszy zastanowili! Bo szukając odpowiedzi w głębi naszych serc i duszy będziemy mogli się przygotować no Zmartwychwstanie!

W mojej rodzinnej parafii w Jaworzu na Śląski Cieszyńskim, po przejmującej ciszy właśnie w Wielką Sobotę o 18:00 rozbrzmiewają dzwony ewangelickiego kościoła w Jaworzu, budząc nas do nowego życia. Wtedy też w symboliczny geście najmłodsi z naszej rodziny potrząsają drzewka owocowe, aby zbudziły się z zimowego letargu.

Życzę wam drogie siostry i bracia na koniec dzisiejszego dnia właśnie takiego „potrząśnięcia”, abyśmy się obudzili i na nowo przyjęli Jezusa do swoich serc i do swojego życia!

ks. Marcin Pysz