Kapelani EDW w Piszu

W dniach 24-28.05.2021 r. księża kapelani Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego przebywali na terenie piskiej parafii oraz uczestniczyli w ćwiczeniach poligonowych w Bemowie Piskim. W dniu 27 maja Ewangelicki Biskup Wojskowy bp Marcin Makula oraz kapelani EDW i SG złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. kpt. Józefa Machlejda – ewangelika, który został rozstrzelany przez NKWD w Charkowie.

Osobę kpt. J. Machlejda przybliżył piski proboszcz, kapelan Straży Granicznej ks. mjr SG Marcin Pysz oraz zmówił okolicznościową modlitwę. Bp Marcin Makula przekazał słowa uznania i życzenia na ręce pani dyrektor, grona pedagogicznego oraz młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, przed którym znajduje się tablica pamiątkowa.

Następnie w piskiej kaplicy ewangelickiej odbyło się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił Ewangelicki Biskup Wojskowy. Ostatnim punktem wizyty kapelanów w Piszu była odprawa Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

zdj. ks. Bartłomiej Polok

 

Śp. kpt. Józef Karol Gustaw Machlejd (ur. 28 kwietnia 1902, zm. 1940) zginął rozstrzelany przez NKWD w Charkowie w wielu 38 l.

Syn Artura, brat Jerzego, bratanek ks. Juliana Machlejda, luteranin. Absolwent Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów członek korporacji akademickiej Welecja. Dyrektor i współwłaściciel Zakładów Ogrodniczych Ulrichów. Członek Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w batalionie przeciwlotniczym. W 1926 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii, a w 1931 i 1934 roku odbył ćwiczenia rezerwy w 1 pułku artylerii przeciwlotniczej.

W czasie kampanii wrześniowej porucznik w 1 pułku artylerii przeciwlotniczej. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli radzieckiej, przebywał w obozie w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku w Charkowie, pochowany potajemnie w anonimowej mogile zbiorowej w Piatichatkach. Obecnie spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło mianował go pośmiertnie do stopnia kapitana. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 roku, w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

W dniu 28 kwietnia 2017 r. w 115 rocznicę urodzin kpt. Józefa Machlejda przed budynkiem Zespołu Szkół nr 1 w Piszu odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego upamiętniającego kapitana Józefa Machlejda. Szkoła przyłączyła się do akcji „Katyń… ocalić do zapomnienia”. To program, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci.