Spotkanie w Dortmundzie.

W dniach 02-05.09 br. ks. Marcin Pysz wraz z małżonką przebywali w Dortmundzie, gdzie miało miejsce doroczne spotkanie byłych mieszkańców Powiatu Piskiego. Delegacja z parafii wyjechała na zaproszenie Kreisgemeinschaft Johannisburg.

Była to znakomita okazja do spotkania dawnych mieszkańców oraz parafian piskiej parafii ewangelickiej. Przy okazji dowiedzieliśmy się nowych informacji o freskach znajdujących się kaplicy cmentarnej w Piszu (dawny cmentarz ewangelicki przy ul. Dworcowej). Jedna z uczestniczek spotkania, aktualnie mieszkanka Dortmundu, wspominała, jak stała przy trumnie swojej babci w 1942 r. w kaplicy cmentarnej w Piszu i podziwiała postać namalowaną na ścianie kaplicy, która sięgała od ziemi aż po sufit, a była to postać Jezusa z owieczką na ramionach.

Dzięki takim rozmowom i wspomnieniom możemy rozpocząć starania o powrót do pierwotnego wyglądu kaplicy cmentarnej na dawnym ewangelickim cmentarzu w Piszu. Pastorostwo Pysz uczestniczyło również w koncercie organowym w ewangelickim kościele maryjnym w Dortmundzie.

Podczas spotkania ks. Marcin Pysz miał również okazję wygłosił słowa podziękowań za wsparcie dla seniorów w naszej parafii, jakie w minionych latach otrzymała nasza parafia. A w szczególności podziękował za zaufanie i przekazanie miniatur dawnych kościołów ewangelickich Powiatu Piskiego, które aktualnie znajdują się w kościele ewangelickim w Wejsunach.