Noc Muzeów w Wejsunach

Pierwszy raz odbyła się Noc Muzeów w naszym Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej. Spotkanie odbyło się 13 maja br. w sobotę o godz. 20:00 w kościele ewangelickim w Wejsunach. Wydarzenie zgromadziło wielu gości.

Podczas spotkania ks. Marcin Pysz opowiedział o kościele, wyjątkowym wyposażeniu kościoła jak witraże, organy itp. jak również o zwyczajach, świętach i tradycjach Kościoła Ewangelickiego. Podczas opowiadania o poszczególnych świętach kościelnych na organach towarzyszył Szymon Pysz. W drugiej części pan Artur Olchowy przybliżył temat piśmiennictwa luterańskiego na terenie Prus Wschodnich.

Następnie goście mogli zwiedzać wyjątkową wystawę naszego Muzeum, gdzie można było zobaczyć śpiewniki, postylle, kielichy i inne naczynia liturgiczne.

Śpiewnik dla Prowincji Prus Wschodnich z 1831 r. Zbiór kazań ks. Jana Fryderyka Starka z 1886 r. Można było zobaczyć zabytkową chrzcielnicę z piaskowca wraz ze srebrną misą z kościoła ewangelickiego w Ukcie. Ponad to w naszych zbiorach znajduje się nalewka chrzcielna z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Łomży podarowana przez hrabiego generała dywizji Alexandra Ferdynanda von Essen z roku 1876. 

Ponad to jeszcze wiele ciekawych publikacji oraz miniatury ewangelickich kościołów Powiatu Piskiego.

Podczas spotkania pan Andrzej Arcimowicz przekazał do Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach, XVIII-wieczny haft francuski przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. W wielu kościołach ewangelickich na Mazurach (np. w Piszu) właśnie Ostatnia Wieczerza była częstym motywem ołtarzowym.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom za pomoc w przygotowaniu spotkania. 

zdj. Lilianna Pysz